Facebook’ta Birisi Sizin Yerinize Bunu Beğendi !

Merhabalar arkadaşlar;

Bu gün sizler ile birlikte uzun zamandır dile getirmek istediğim bir konuyu, bu gün kaleme aldım. Konumuz ” Facebook’ta Birisi Sizin Yerinize Bunu Beğendi ! ”  başlığı altında sizlere bir makale paylaşacağım. 2 yıldan fazla bir zaman dilimi içerisinde bir çoğumuz ücretsiz beğen, facebook beğeni hilesi, facebook takipçi hilesi gibi kelimelerde arama motorları yardımı ile aramalar yapıyoruz. Yapmış olduğumuz bu aramalar neticesinde, karşımıza çıkan web sayfalarına giriyor ve bir kaç adet beğeni atabilmek için facebook bilgilerimiz ile sisteme giriş yapıyoruz. Ancak arka tarafta çalışan bir sistem sizi ve bilgilerinizi veri tabanına kayıt ediyor. Kayıt edilen bu bilgileriniz ile sistemde artık sizlerde bir hayalet bot haline getiriliyorsunuz, yani haberiniz olmadan bir başka kişi sizin adınıza kendi gönderisini veya bir başka gönderinin beğeni işlemlerini gerçekleştiriyor.

Bu gün sizler ile birlikte bu sistemler ile ilgili bilgi alışverişinde bulunacağım. Anlatacağım konular ve kullandığım cümlelerin tamamı bana aittir. Bu yazının izinsiz veya kaynaksız paylaşılması yasaktır.

______________________________________________________________________________

Örnek vermek gerekir ise, benim de ücretsiz bir şekilde kullanmış olduğum bir adet beğeni sistemi yani bir diğer adı ile web sayfası mevcut. begen.co adında, siteye giriş yaptığımız zaman bizlerden facebook bilgilerimiz isteniyor. Akabinde ise hesap bilgileri doğru ise, sizlere bir adet token veriliyor. Sizlere verilen bu token ile, sisteme giriş yapıyor ve bilgilerinizi sistemin arkasında duran hacker arkadaşlara bilgilerinizi kendi ellerinizle vermiş oluyorsunuz.  Bu sistem size 45 saniye de bir 30 adet beğeniyi ücretsiz sağlıyor, akabinde ücretli GOLD üyeliklerinin de mevcut olduğunu sizlere buradan söyleye bilirim.

Yukarıda kendimin de bu sisteme giriş yaptığımı söyledim, ancak şahsi/kişisel profilim ile giriş yapmıyorum arkadaşlar. Evet aklınızdan geçen yöntem, bir adet fake ( sahte ) profil oluşturarak sisteme giriş yapıyorum. Ardından egosunu tatmin etmeye çalışan kişilere bu ücretsiz sistem aracılığı ile beğeni hizmeti sağlıyorum. 🙂 ( Ücretli yapıyorum, tavsiye ederim { ek kazanç } )

Dilerseniz sistemi biraz daha yakından tanıyalım, öncelikle begen.co adresini açtıktan hemen sonra, sahte oluşturmuş olduğunu profil bilgilerinizi doğru bir şekilde girdiğinizden emin olunuz. Sonrasında size verilecek olan token adı altında ki şifreyi sizin için hazırlanan bölüme girin ve giriş yap diyin. Ardından sizleri beğeni sistem paneline yönlendirecektir.  Buradan durumlarınızı herkese açık bir duruma getirerek, beğeni işlemini başlatabilirsiniz.

Peki ya bu sistemin facebook hesabımda halen aktif olup/olmadığını nereden anlayabilirim diye soracak olursanız ise, facebook.com adresine girip, hesap bilgileriniz ile giriş yapın.

1

Yukarıda bulunan görselde hesap hareketleri adında bir bölüm var. Bu bölüm de profiliniz adına beğenilmiş fotoğraflar, videolar, durumları buradan inceleyebilirsiniz. Yani zaman tünelinizi akış şemasının olduğunu da söyleyebilirim.

2

 

Hesap hareketleri bölümü yukarıda gösterilen şekildeki gibidir. Bu bölümde eğer ki, bilginiz dışında bir gönderi beğenilmiş veya yorum yapılmış ise buradan tespit ederek en birinci yöntem olan şifre değiştirme işlemlerinizi hemen gerçekleştiriniz. Aksi bir durum dahilinde, hesap bilgilerinizi vermiş olduğunuz sistem üzerinden bir başkaları sizin adınıza kendi gönderilerinin beğeni işlemlerini gerçekleştirebilir.

Kullanılan uygulamalar bölümü bir diğer adı ile izin verilen uygulamalar sayfasından da,  bilginiz dışında olan uygulamaları silmenizi öneririm. Sayfa yerlerini göstermeye gerek duymadım, çünkü artık facebook kullanım oranı 7 yaşında ki çocuktan – 70 yaşında ki amcalara kadar kullanım oranı yükseldi. Yani bir şeylerin yerini bulmak o kadar da zor olmasa gerek. 🙂 Şimdilik bu kadar, esen kalınız.

 

Leave A Comment?