Meslek Lisesi Alan Seçimi

Merhabalar Arkadaşlar ;

Bu makalemizin başlığı  “ Meslek Lisesi Alan Seçimi  ” konu başlığı altında bilgi aktarımı yapacağım, lise 2. sınıfa geçecek olan arkadaşların bu konuyu dikkatli bir şekilde okumalarını tavsiye ederim.

Bir çoğumuz yaz tatiline girdik, önümüzde ki seneler de ise lise 2. sınıfa geçen meslek lisesi olan arkadaşlarımız alan seçimi yapacaklar. Her meslek lisesinin bölümleri bir olmadığından dolayı ticaret endüstri meslek lisesi okullarının bölümleri ile ilgili bilgiyi ve hangi mesleki alanı seçmeleri konusunda tavsiyeler de bulunacağım.

Öncelikle arkadaşlar meslek lisesi olduğumuz için daha önceden çok şanslı olabilirdik, velhasıl kelam bu son sene de 2 yıllığa sınavsız geçiş haklarımız kaldırıldı. Ayrıca puan sistemi dahada yükseltildi, yani seçeceğiniz meslek lisesi alan seçimi formuna yazacağınız bir bölüm ileri ki zamanlarda daha doğrusu lise den sonra yapacağınız iş durumuna gelebilir.

9.Sınıflar İçin Meslek Lisesi Alan Seçimi 

9.sınıfın sonlarına yaklaşan arkadaşlarımız için, okulların rehberlik hocaları okullarında bulunan bölümleri tanıtan bazı seminerler gerçekleştirirler. Bu seminer de ilgili bölümlerin, bölüm şefleri çok kısa konular anlatır ve sizlere kendi bölümünü seçerseniz ileriki zamanlarda bulacağınız iş olanaklarını ve daha bir çok şeyi ayrıntılı bir şekilde anlatacaktır.

Ardından sizlere verilen formlar aracılığı ile ilk Meslek Lisesi Alan Seçimi ‘nizi yapmış olacaksınız. Bu forma yukarıda da dediğim gibi doldruacağınız şeyler, sizlerin ileri ki zamanlarda yapacağınız işler olacağını izza etmek isterim.

Okulunuz da bulunan bölümleri bilmediğim için, kendi okulumu örnek vereceğim arkadaşlar. Benim 9. –  10. – 11. sınıfı okuduğum okulda bilişim teknolojileri, büro yönetimi, muhasebe, pazarlama bölümleri mevcut idi. Bunlardan 1 tanesine gidecektik, bunun içinde dolduracağımız formalara göre puanlarımız karılaştırılıp, puanı yüksek olanların daha öncelik kazandı ve istediği bölüme geçiş yaptı. 4 seçenek var idi, ben 4 tanesine de bilişim teknolojileri alanını yazdım.  Size de tavsiye ederim. Hocalarınızı önce araşıtırın, bilgili hocalar olsun. Oturduğu yerden ders anlatan tipler den olmasın yani 😉

10. Sınıflar İçin Meslek Lisesi Alan Seçimi 

9. Sınıfta seçtiğiniz bölümleri, 10. sınıf itibari ile görmeye başlayacaksınız. Velhasıl kelam sistemi anladınız umarım, sistem bir yıl geriden geliyor kısaca. Yani bir sonra ki sene ne okuyacağınızı, bir önceki sınıfta seçimini yapıyorsunuz. 9. sınıfta 10. sınıf için seçim yaptık, akabinde 10. sınıfta ise artık seçmiş olduğumuz bölümler ile ilgili dal seçmemiz gerekecek. Gerken bu işlemler 11. sınıf öğrenim – öğretim hayatınızı değiştirecektir.

10. Sınıfta bilişim teknolojileri alanını seçmiş bir öğrenci, veri tabanı programcılığı veya web programcılığı dallarını seçecekler ve bir daha bölüm, dal gibi faktörlörü değiştiremeyecekler.

 

 

Meslek lisesi hedefi olan arkadaşlara, şimdilik paylaşacağım bilgiler bu kadardır. Detaylı bilgi için e-Posta atabilir veya sosyal medya hesaplarımdan bana arkadaşlık isteği gönderebilirsiniz.

 

Leave A Comment?