WordPress Admin Paneli Gizleme / Panel Yolu Değiştirme

Günümüz web sayfalarının bir çoğu WordPress alt yapısına sahip,  bu kullanılan alt yapı admin paneline erişim için wp-admin bağlantısını kullanmaktadır. Bunun nedeni ise insanlar için daha kolay ve rahat bir kullanım oranı elde etmektir. Ancak hacker’lar deneme yanılma yöntemleri ile web sayfalarınızı siteniz.com/wp-admin adresinden hackleyebilir.

Bunun için   ” WordPress Admin Paneli Gizleme / Panel Yolu Değiştirme ” başlıklı konumuz ile karşınızdayım bu gün.  Sevgili arkadaşlar,  sanal alemde değiştirilemez, yapılamaz, olmaz gibi cümleler çok az kullanılır. Çünkü her bir hatanın veya sorunun illa ki tek çözümü yoktur. Ne demiş bir ata sözümüz bir sorun olabilir ama bu bir sorunu çözecek 10 farklı yol vardır.  / Aslında bir ata sözü değil, şuan kendi kendime uydurmuş olduğum bir söz 🙂 

Velhasıl kelam sevgili arkadaşlar,  oluşturmuş olduğumuz WordPress alt yapısına sahip web sayfamızı wp-admin bağlantılı admin paneline erişim linkini değiştirmek için öncelikle bir adet eklentiye ihtiyacımız vardır.

Eklentimizin adı: Lockdown WP Admin

Eklentiyi Buradan İndirebilirsiniz: Lockdown WP Admin İndir

Veya WP panelimizden eklentiler menüsü  > yeni eklenti yükle sayfasından arama kısmına Lockdown WP Admin yazarak çıkan aramalarda eklentiyi bulabilir ve hemen kurabiliriz.

Kurulumu yaptıktan hemen sonra, eklentiler bölümünden eklentimizin adını buluyor ve altında bulunan butondan etkinleştir diyoruz. Akabinde ise sol tarafta ki menülerde eklentiye ait bir isimde ve iconda bir menü daha eklenecek. Eklenen menüye tıklıyoruz ve karşımıza bu sayfa geliyor.

WordPress Admin Paneli Gizleme Panel Yolu Değiştirme

Yukarıdaki resimde olduğu gibi sadece iki seçenek ile ayarları yapabiliriz.

 

Hide WP Admin  başlığı altında bulnan “Yes, please hide WP Admin from the user when they aren’t logged in.” yazısının bulunduğu kutucuğu doldurarak ilk olarak standart wordpress giriş adresi olan /wp-admin yolunu gizlemiş oluyoruz. Bu sayede artık /wp-admin adresine bağlanmak istendiği zaman web sitemiz otomatik olarak 404 sayfa bulunamıyor hatası verecektir.

 

WordPress Login URL başlığı altında bulunan “Change the WordPress Login URL? http://siteismi/” yazısının sonunda bulunan alana, bundan sonra admin panel URL sinin nasıl olacağını belirliyoruz.
Kutucuğa yazdığımız kelime (türkçe karakter olmamalı) site URL sinin sonuna eklenerek bizim yeni admin paneli sayfamız olacak.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir